Doliną rzeki Mlecznej

Doliną Rzeki Mlecznej Na Szlaku Starego Radomia

Idąc od południa miasta szlak obejmuje Muzeum Wsi Radomskiej – skansen z cyklem imprez plenerowych o charakterze kulturalnym i edukacyjnym; Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Kosówki, cenny przyrodniczą zakątek miasta z mokradłami i lasem łęgowym; kompleks przy zalewie na Borkach; bulwary nad rzeką Mleczną z zejściem do Grodziska Piotrówka oraz Starego Miasta; Stary Ogród, najstarszy zabytkowy Park w mieście; skwer przy ul. Rybnej, niezagospodarowany i zdegradowany skrawek zielonej przestrzeni Radomia, którego koncepcję przedstawiamy jako wniosek do Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Grill miejski nad rzeką Mleczną Skwer przy ul. Rybnej”.

Radomianie mówią o potrzebie wskrzeszenia zapomnianej dzielnicy Radomia – Piotrówki dla mieszkańców i włączenie do oferty dla turystów.

Piotrówka ma niewykorzystany nie potencjał. Możemy pokazać walory przyrodnicze, kulturowe, archeologiczne szlaku. który roboczo nazwaliśmy Doliną Rzeki Mlecznej na Szlaku Starego Radomia. Walory architektoniczne pokażemy na szlaku Nowego Radomia, który obejmuje Miasto Kazimierzowskiego, elementy architektury Corazziego i Shellera itd.

Potencjał turystyczny miasta to niewątpliwie bogata architektura, przyroda, historia. Można też pokusić się na ekspozycję elementów przemysłu i technologii. Dzięki działaniom Społecznego Komitetu Ratowania Parku Kulturowego Stary Radom, udało się na nowo wywołać temat w świadomości mieszkańców.

Miejskiej Pracowni Urbanistycznej powierzono pracę nad planem zagospodarowania przestrzennego obszaru rzeki Kosówki i Parku Kulturowego Stary Radom, tym samym wychodząc na przeciw postanowieniom uchwały tworzącej Park Kulturowy Stary Radom z 2011 roku.

Działania Społecznego Komitetu Ratowania Parku Kulturowego Stary Radom ujawniły pokłady kapitału społecznego, myślącego o Piotrówce jako ofercie turystycznej. Obrona Parku „Stary Ogród” zaktywizowała kilkanaście podmiotów społecznych. Z czasem dołączyły kolejne osoby a działalność Komitetuma charakter ponad podziałami. Okazało się też, że wszyscy           są zainteresowani powstaniem szlaku turystycznego
wykorzystującego walory przyrodnicze i kulturowe, archeologiczne i architektoniczne.

Problemem jest połączenie „Starego Radomia” z Miastem Kazimierzowskim, bowiem miasto utraciło możliwość sensownego połączenia tych dwóch „miast” poprzez zabudowanie działki, na której stoi Dom Gubernatora. UM stara się o środki finansowe na potrzebę realizacji remontu ulicy Piwnej i przedłużenie jej do ul Limanowskiego.
Pozostała, niezabudowana część działki, ma być przeznaczona na potrzebę parkingów dla sanepidu. Te i inne pomysły inwestycyjne są zagrożeniem dla substancji zabytkowej najstarszej części Radomia a więc teraz jest ostatni moment by przepracować zejścia na Piotrówkę z miasta Kazimierzowskiego.

W wyniku toczącej się burzy mózgów, pojawiają się coraz to nowe pomysły- ciekawe, odważne. Na tym etapie nie można mówić o złych pomysłach. Każdy poprawiający ofertę turystyczną miasta jest na wagę turysty, który pomysłem zostanie zwabiony w te strony. Poniżej prezentuję jeden z pomysłów Macieja Kowalczyka, który zaproponował utworzenie ciągu pieszego na odtworzonym kawałku muru obronnego miasta, z którego to poziomu znajdowała by się kładka nad ulicą limanowskiego, w kierunku mającej powstać ul Piwnej, tak by poprawić turyście pieszemu/rowerowemu przeprawę przez ulicę Limanowskiego. Dodatkową atrakcją miałaby się stać kolejka gondolowa łącząca Miasto Kazimierzowskie z zalewem na Borkach ewentualnie do Muzeum Wsi Radomskiej. Wymaga to również zapewnienia, by na (rasie znalazły się ciekawe obiekty do oglądania.

Obecnie trwają prace nad studium Zagospodarowania Przestrzennego „Piotrówki”. Zapraszamy
mieszkańców do aktywnego włączenia się w prace nad studiowanym planem

Radom jest miastem, w którym są zabytki o dużej wartości historycznej i atrakcyjności turystycznej, jednak nie są to obiekty zbyt liczne. Brakuje koordynacji atrakcyjnych ofert z jakościowymi imprezami dla turystyki przyjazdowej. Aby wywołać w turystach potrzebę poznania i odwiedzenia Radomia i subregionu niezbędne jest zwiększenie skali i zakresu usług komplementarnych, które dadzą pretekst turystyce przyjazdowej. Ważna jest skłonność turystów do oszczędności i rezygnowania z dalekich i drogich wyjazdów na rzecz bliższych, krótszych i tańszych lecz atrakcyjnych i angażujących .

Wśród projektów tworzonych przez mieszkańców dla mieszkańców chcemy wybrać te, które wpłyną na stymulowanie rozwoju miasta i rozwoju osobistego dzięki motywacyjnej roli rozwoju kulturalnego i turystycznego regionu. Za istotną uważamy ewaluację szansy dla Radomia i subregionu dzięki wykorzystaniu potencjału kulturowego, w tym kompetencji i zaangażowania ludzi aktywnie zainteresowanych ochroną i ewolucją Parku Kulturowego „Stary Radom”

Współczesny turysta staje się klientem niezwykle wymagającym, o czym przekonują się nie tylko usługodawcy. Trzeba zrezygnować z pojedynczych działań na rzecz bliskiej współpracy z innymi, często konkurencyjnymi, podmiotami. Najlepszą platformą takiej współpracy są klastry.

W Radomiu powstaje model Klastra Turystyki Kulturowej jako nowoczesnego i skutecznego sposobu zarządzania i współpracy, który zwiększy znaczenie turystyki w subregionie. Zależy nam na zwiększeniu wiedzy na temat potencjału turystycznego, artystycznego, ekonomicznego i kulturalnego Radomia i Ziemi Radomskiej.

Miejscem, które oferuje mieszkańcom przestrzeń do spotkań, dyskusji, szkoleń i wydarzeń jest Dom Kreatywny przy ul. Niedziałkowskiego 33 w Radomiu. E-mail: domkreatywny33@gmail.com


Opublikowano

w

przez

Tagi: