Szkolenie kompetencji w obszarze dialogu cd.

CZTEROPŁASZCZYZNOWY MODEL KOMUNIKACJI Friedmana Schulza Von Thuna

W obszarze komunikacji przydatna okazuje się koncepcja “czterech uszu, czterech ust”. Friedmana Schulza Von Thuna. Zgodnie z nią za każdym razem, kiedy otwierasz usta, przekazujesz informację na 4 różnych poziomach.

Zawartość rzeczowa – co chcę zakomunikować Podstawowym choć nie jednym zadaniem wypowiedzi jest udzielenie informacji. Wypowiedź przekazuje określona treść. Zawsze gdy chodzi o konkret, ta płaszczyzna wypowiedzi wychodzi na pierwszy plan albo przynajmniej tak powinno być.

Ujawnianie siebie – co mówię o sobie Każda wypowiedź, przekazując informację o stanie rzeczy (zawartość rzeczową), mówi także coś o samym nadawcy. Ogólnie mówiąc każda wypowiedź pozwala nadawcy na ujawnianie siebie.

Relacje wzajemne – Dokładnie rzecz ujmując można powiedzieć, że w jednej wypowiedzi na płaszczyźnie wzajemnych relacji (pojmowanej szeroko) występują dwa rodzaje informacji. Po pierwsze, nadawca mówi o tym, co sądzi o odbiorcy, za kogo go uważa, jak go widzi. Po drugie, mówi o wzajemnych relacjach panujących między rozmówcami, o tym jak nadawca widzi związek między sobą, a odbiorcą (tak się nawzajem do siebie mamy).

Apel – do czego chciałby ciebie nakłonić Chyba nic nie jest mówione tak sobie. Prawie wszystkie wypowiedzi chcą wywrzeć wpływ na odbiorcę. Zadaniem wypowiedzi jest więc (również) nakłonienie odbiorcy do wykonania albo zaniechania czegoś, do pomyślenia albo odczucia czegoś. Chęć wywarcia wpływu może być wyrażona mniej lub bardziej jasno, może być także ukryta – w tym ostatnim przypadku można mówić o manipulacji. Manipulujący nadawca nie cofa się przed podporządkowaniem apelowi także pozostałych płaszczyzn wypowiedzi.

Warto korzystać w równym stopniu z czterech płaszczyzn z tego powodu, że zwykle preferujemy jedną z płaszczyzn. Istnieją jednak osoby, które sztywno trzymają się jednej płaszczyzny i mają trudności z komunikowaniem się na pco myślę o tobie i jaki jest nasz wzajemny stosunek Wypowiedź wyraża także postawę, jaką nadawca przyjmuje wobec odbiorcy, za kogo go uważa, co nim myśli. Często informuje o tym dobór słów, intonacja głosu, inne sygnały pozawerbalne. Na płaszczyznę wzajemnej relacji odbiorca wypowiedzi jest wyczulony szczególnie. Zawartość tej płaszczyzny, jej kolor, decyduje o tym, że odbiorca czuje się dostrzeżony przez nadawcę jako osoba (lub zlekceważony).

Komunikacyjne niepowodzenia i konflikty wynikają bardzo często z trudności po stronie odbiorcy w rozszyfrowaniu (nieraz zawikłanych i niejednoznacznych) wypowiedzi nadawcy. Ta sama wypowiedź na poszczególnych płaszczyznach komunikacji może mieć zupełnie inna zawartość u nadawcy i odbiorcy.

Przykład wypowiedzi na 4 płaszczyznach:

●       Jest czerwone światło. – RZECZOWA

●       Stresuje mnie Twoja gwałtowna jazda. – UJAWNIANIA SIEBIE

●       Zależy mi abyśmy cało dojechali do celu. – RELACJI

●       Proszę uważaj. – APELOWA

EnebaSzkolenia.pl Krzysztof Łyżwiński, Aneta Kalbarczyk

mail. kontakt@enebaszkolenia.pl

EnebaszSzkolenia1.pl(1)
EnebaszSzkolenia.pl(2)
EnebaszSzkolenia2.pl(2)
EnebaszSzkolenia3.pl(3)
EnebaszSzkolenia4.pl(2)

Poprzednie
Następne


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *