Oczyszczanie stawu w Starym Ogrodzie

Raport w sprawie działań na rzecz oczyszczenia stawu w zabytkowym parku Stary Ogród

Stary Ogród powstał w 1820 r. w ramach porządkowania miasta, na terenach należących swego czasu do nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Ducha.  Ogród stał się pierwszym, publicznym parkiem miejskim w Radomiu. Został zaprojektowany w stylu angielskim z promienistymi alejami w układzie barokowym, z licznymi ścieżkami oraz akcentami widokowymi. Park został podzielony na dwie części. Jedną z nich jest sad, z którego pozyskany dochód miał być przeznaczony na utrzymanie parku. W centralnej części założenia zlokalizowano ozdobny staw z wysepką, zasilany wodą z rzeki Mlecznej, której koryto biegnie przez park. 

W latach 1885 i 1899 w Starym Ogrodzie organizowano wystawy rolno-przemysłowe. W okresie międzywojennym w parku znajdował się tor kolarski. Przed II Wojną Światową Stary Ogród był miejscem organizowania licznych koncertów, zabaw i uroczystości. W trakcie jaki i po wojnie park został zdewastowany. Odbudowano go jednak po czasie. wybudowano węzeł komunikacyjny u skrzyżowaniu ulicy Mireckiego i ulicy Mikołaja Reja, a sam park wydłużono w kierunku północnym.

Park pod nazwą ,,Stary Ogród” funkcjonuje od czasu zakończenia powstania w połowie XIX w. Nowego Ogrodu, obecnego Parku Kościuszki. 

W 2004 r, w miejscu niewielkiego zagłębienia (cieszącego się popularnością zimą wśród amatorów jazdy na sankach i nartach) pozostałego po  torze kolarskim, powstał staw. Stworzone oczko wodne miało stać się miejscem odpoczynku i rekreacji. Jednakże po kilku miesiącach znacznie pogorszył się stan czystości wody. Staw jest zanieczyszczony. W ciepłe dni wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach

W sierpniu 2021 r. w związku z licznymi prośbami bywalców Starego Ogrodu zostało wystosowane do Wodociągów Miejskich sp. z o.o. w Radomiu, pismo z prośbą o oczyszczenie stawu. W odpowiedzi Wodociągi poinformowały, że „w oczku wodnym pod wpływem wysokich temperatur i braku odpowiedniej ilości światła zachodzą procesy biologiczno– chemiczne. Powodują one często nagłe pojawianie się planktonu roślinnego i prowadzą do „ zakwitania wody”. W efekcie w zbiorniku pojawiają się jaśniejsze (mętne) plamy, a także  sporadycznie martwe ryby. Po otrzymaniu wniosku, służby techniczne spółki dokonały oględzin na miejscu i nie stwierdziły stanu opisanego we wniosku!!! Stan oczka jeśli chodzi o wygląd i funkcje jest zadawalający”. Opinia służb technicznych znacząco odbiega od opinii spacerowiczów. 

Wniosek do Wodociągów zawierał również pytanie o niedziałającą fontannę znajdującą się w stawie. Kiedy działała natleniała wodę, co korzystnie wpływało na stan wody w zbiorniku. W odpowiedzi stwierdzono, że urządzenie nie działa ze względów na przepisy covidowe. Jednakże warto podkreślić, że w tym samym czasie działały fontanny na Placu Konstytucji. 

W kwietniu 2022 r. ponownie zostało wystosowane pismo do Wodociągów Miejskich sp. z o.o. z prośbą o oczyszczenie stawu, przy wykorzystaniu niskiego stanu wody w zbiorniku. Z racji tego doskonale widoczne były warstwy mułu i brudu zalegające w niecce. W tym roku w stawie nie było ryb, zniknęły zimorodki, które się żywiły rybami, sporadycznie można było zobaczyć żabę.  Reakcją na to pismo było dopuszczenie wody z rzeki Mlecznej do stawu. W treści odpowiedzi twierdzono, że  „Wodociągi Miejskie zajmują się zasilaniem w wodę dla tego oczka. Spółka w swej działalności nie ma kompetencji do utrzymywania terenów rekreacyjnych i parków”. Należy tu podkreślić iż dwukrotnie kierowano do Urzędu Miejskiego wnioski o udzielenie informacji publicznej z zapytaniem „kto odpowiada za utrzymanie i oczyszczanie stawu w parku Stary Ogród”. Dwukrotnie otrzymano odpowiedź, że są to obowiązki Wodociągów Miejskich w Radomiu. W maju 2022 r. po raz kolejny zwrócono się z prośbą do Wodociągów Miejskich o oczyszczenie stawu z glonów i szlamu. Stan wody w stawie był bardzo niski, dlatego też reakcja była szybka. Polegała ona na dopuszczeniu wody do stawu. Z braku innych działań, mieszkańcy zwrócili się do dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim. Wydział podjął stosowne działania i w tej chwili oczekujemy na ich realizację. 

DSCN4560
DSCN4561
DSCN4562
DSCN4568

Poprzednie
Następne


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *