Raport na temat stanu nowo sadzonych drzew
Wycinkowe badanie stanu drzew, posadzonych w okresie ostatnich pięciu latach, zostało przeprowadzone przez społeczników. Aplikacja Radomskie drzewa, stworzona przez społeczników, ułatwiła im pracę nad tworzeniem bazy danych radomskich drzew oraz ich stanu.
Analizie poddano drzewa wysadzone w ramach projektu ,,Poprawa jakości środowiska miejskiego w Radomiu poprzez rozwój terenów zieleni w dzielnicach Obozisko i Michałów”. W dzielnicy obozisko usytuowany jest park im. Jacka Malczewskiego. Dominującym drzewostanem są klony jesionolistne zainfekowane niestety przez żagiew – pasożytnicze grzyby nadrzewne wywołujące zgniliznę białą drewna.
Park Jacka Malczewskiego jest zinwentaryzowany w całości. Wchodząc na adres https:// drzewa.radom.pl można znaleść mapę parku. Brakuje około ośmiu drzew. Kilka drzewostanów zostało błędnie wpisanych do systemu. Był to jednak zabieg celowy pozwalający na zorganizowanie gry plenerowej której celem jest wyszukiwania drzewa na mapie. Drzewa parkowe pojawiły się w systemie w czerwcu 2021 r. Drzewostany porastające park Jacka Malczewskiego zostały objęte gwarancją wykonawcy. Dlatego też drzewa, które uległy zniszczeniu z powodu niewłaściwej pielęgnacji bądź jej braku, powinny być wymienione na koszt wykonawcy. Nowo posadzone brzozy oznaczono w aplikacji jako ,,drzewa chore”. Jednakże te opatrzone numerami od 2935 do 2941, wcześniej wskazane jako chore, uległy degradacji – uschły na skutek braku nawadniania w okresach suszy.
Została także dokonana analiza stanu drzew posadzonych w Starym Ogrodzie- zabytkowym parku, jednym z pierwszych publicznych parków w Polsce.
Buk wysadzony w 2016 r. przez członków społeczności Zielona Akcja, zaaklimatyzował się dobrze na nowym stanowisku. Równie dobrze przyjął się grab posadzony na wiosnę 2019 roku przez członków społeczności Zielona Akcja, Drużynę Grodu Piotrówka, Radomian Dla Demokracji, Łączy Nas Radom oraz byłych wychowanków ze Słonecznego Domu Dziecka w Radomiu. Istotna informacją jest fakt, ze były to małe sadzonki, które lepiej znoszą stres związany z przesadzeniami. Natomiast w złym stanie są drzewa oznaczone numerami od 2834 do 4839 posadzone w ramach programu LIFE w Parku Starym Ogród. Posadzono sześć buków i niestety żaden z nich się nie zachował. Mieszkańcy, widząc obumierający drzewostan, wzięli sprawy w swoje ręce i drzewa podlewali. W tym wypadku trudno społecznikom zdiagnozować co zaważyło na obumarciu tych drzew zaledwie dwa miesiące po ich posadzeniu. Rozważane jest celowe ich zniszczenie a być może wpływ inwestycji zlokalizowanej po sąsiedzku tj. budowy osiedla apartamentowców na terenie byłego stadionu Start.
Warto zwrócić uwagę na proces przesadzania drzew. Przygotowanie materiału zielonego do sadzenia na nowym stanowisku jest niezwykle ważnym elementem, który niestety często jest pomijany. Związane jest to z poświęceniem sadzonce dużej ilości czasu (najlepiej doby) na przygotowanie. Graby wysadzone w parku Stary Ogród, czy na zlikwidowanej wyspie ciepła przy ul. Kusocińskiego były przygotowane przez całą dobę do wysadzenia. Drzewa, które zostały posadzone przy ul Kusocińskiego, pomimo trudnego stanowiska (między jezdnią a chodnikiem na osiedlu mieszkaniowym) dają sobie doskonale radę.
Inne drzewa wysadzone w ramach środków z programu LIFE, które posadzono na terenach obiektów szkolnych i przedszkolnych, są właściwie zadbane (podlane).
Powstały na Ustroniu skwer edukacyjny, jest w dobrej kondycji. Wszystko to dzięki Pani Jadwidze Konotopskiej, która poświęciła wiele uwagi i zaangażowania w opiekę nad drzewami.
Dąb posadzony w parku Leśniczówka w ramach uczczenia 100 lecia odzyskania wolności przez Polskę, również rozwija się prawidłowo. Zapewniono mu opiekę sprawowaną przez uczestników biorących udział w wydarzeniu oraz związanym z nim sadzeniu drzewa.
Posadzenie jednego drzewa w obwodzie pnia 11-14 cm to koszt rzędu od 800 zł do 2100 zł. W skład ceny wchodzi także okres trzech lat opieki nad drzewem w celu utrzymania go w dobrej kondycji w środowisku. Niestety sądząc jedno drzewo niszczymy trzy inne o obwodzie pnia 22 cm (powstają z niego trzy paliki – odciągi). Należałoby w związku z tym rozważyć możliwość używania metalowych odciągów wielokrotnego użytku. Warto zwrócić uwagę na to, czy drzewa sadzone są w sposób ekologiczny (zapewniający niski ślad węgla). Niewątpliwie tańszy jest transport małych sadzonek (możliwość przewiezienia większej ilości sadzonek), co w dobie kryzysu klimatycznego należy wziąć pod uwagę, bo wraz z obniżaniem częstotliwości oraz kosztów transportu, zmniejszymy ślad węglowy posadzonego drzewa.
Wyniki przeprowadzonych obserwacji skłaniają do poniższych refleksji:
– czy w ostatnich latach nie dokonano zakupu zbyt dużej ilości sadzonek i czy przez to, oraz w wyniku braku właściwej pielęgnacji sadzonek, nie doszło do zmarnowania materiału zielonego?
– czy do nasadzeń nie są wybierane za duże drzewa ?
– czy sadzenie drzew w mieście nie powinno być delegowane do organizacji pozarządowych, a tym samym, wokół procesu sadzenia mógłby się rozwijać proces aktywowanie społeczeństwa do opieki nad wysadzanymi drzewami .
Nie wystarczy posadzić drzewa, trzeba zapewnić mu możliwość zaaklimatyzowania się w nowych warunkach i przetrwać ten czas adaptacji do nich.





Poprzednie
Następne
Dodaj komentarz