Przedszkola Leśne
6 sierpnia 2022 r. na terenie Muzeum Wsi Radomskiej odbył się ogólnopolski zlot „Leśnych przedszkoli”, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Spotkanie wzbogaciło nas o nowe, ciekawe doświadczenia. Mieliśmy możliwość obserwować zachowania dzieci biorących udział w zlocie, a także porozmawiać z wychowawcami oraz pasjonatami idei edukacji.
Dzięki dostępowi do różnych źródeł wiedzy, zmienił się sposób rozumienia i doświadczania przyrody przez dzieci. Nabywają oni coraz nowszych informacji na temat zagrożeń oraz degradacji środowiska naturalnego.
Dzięki specjalny placówkom, dzieci nabywają przekonania, że kontakt z przyrodą jest niebezpieczny, co w zbudza u nich lęk i obawy. Takie działania, podejmowane przez osoby prowadzące placówki, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym.
W dzisiejszych czasach coraz mniej społeczeństwa spędza czas na łonie przyrody. Ludzie zapominają jak ważną rolę odgrywa w ich życiu natura, a pośród codziennych obowiązków nie zastanawiają się, że są częścią ekosystemu. Brak kontaktu z przyrodą niesie za sobą problemy dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.
Ideą leśnych przedszkoli jest podejmowanie inicjatywy, która pozwoli odzyskać relację człowieka ze światem przyrody. W tym celu, placówka ta uczy i wychowuje dzieci w zgodzie z naturą, bazując na koncepcji flow learning (nauki przepływu) stworzonej przez amerykańskiego pedagoga przyrody, Josepha Cornella. Według niego w dziecku należy zaszczepić entuzjazm oraz zachęcić je do aktywności fizycznej. Koniecznym jest również skupienie uwagi na najmłodszym, pozwalając mu na dzielenie się własnymi informacjami.
Leśne przedszkola wywodzą się z Danii. Stamtąd dotarły one do Skandynawii i Niemiec, a także do wielu krajów Europy i świata, w których funkcjonują po dzień dzisiejszy.
Zasady wychowania i program nauczania, muszą spełniać wymagania formalne. Leśne przedszkola rozwijają u dzieci kreatywność oraz umiejętność krytycznego myślenia. Najmłodsi mają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzięki temu przybliżają się do natury, a także zgłębiają wiedzę na temat otaczającego ich świata.
Las stanowi idealne miejsce do prowadzenia edukacji ekologicznej. Posiada on przestrzeń umożliwiającą wychowanie dzieci w zgodzie z naturą. W tym miejscu najmłodsi zdobywają nową wiedzę na temat otaczającej przyrody, a także uczą się szacunku do środowiska naturalnego, historycznego i kulturowego.
Elementy składowe przedszkoli to m.in. fragment lasu, barakowóz lub jurta, niewielka szopa oraz zaimprowizowana toaleta.
Przedszkola leśne w szczególności skupiają uwagę na edukacji ekologicznej. Rozbudzają kreatywność wśród najmłodszych, a także pomagają im zrozumieć otaczający świat. Prowadzący starają się kształtować u dziecka świadomość swojego ciała poprzez zagwarantowanie mu swobody aktywności. Wysiłek fizyczny m.in. bieganie po naturalnej, nierównej powierzchni z licznymi przeszkodami w postaci kamieni czy gałęzi, przyczynia się do ogólnego rozwoju dziecka.
Edukacja przyrodnicza ma na celu zapoznawanie z rytmem natury oraz rozbudzanie wszystkich zmysłów dziecka. Samodzielna organizacja przestrzeni zabawy zapewnia rozwój kreatywności. Różnorodność natury wpływa na pobudzanie zmysłów wśród najmłodszych. Rejestrują oni wiele odgłosów, dostrzegają otaczającą ich różnorodność oraz rozpoznają wiele zapachów.
Nauczyciele leśnego przedszkola zapewniają dzieciom swobodę. Pozwalają im podejmować własne decyzje oraz poprzez liczne zabawy pomagają rozbudowywać kreatywność. Takie działania przyczyniają się do rozwoju najmłodszych, a także pozwalają zgłębiać wiedzę przyrodniczą.
Prowadzący leśne przedszkola szczególną uwagę zwracają na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i społecznych. Uczą dzieci wzajemnego słuchania, rozwiązywania konfliktów, współpracy, a także wyrażania emocji.
Leśne przedszkola stwarzają dla najmłodszych warunki fizycznego i emocjonalnego kontaktu z naturą. Dają możliwość zgłębiania wiedzy na temat otaczającego świata przyrodniczego, a także rozbudzają kreatywność. Zaobserwowano pozytywny wpływ kontaktu z naturą na rozwój dzieci. Zauważono u nich wyższą zdolność koncentracji oraz komunikacji.
Las stanowi idealne miejsce do odpoczynku oraz przemyśleń. To właśnie dlatego przebywanie na łonie natury przyczynia się do ogólnego rozwoju motoryki dzieci.







Poprzednie
Następne
Dodaj komentarz